Aktivně odpočinout a zažít


CHYŠE

Samotná Chyše a nejbližší okolí, kam bys kamenem dohodil a okem dohlédl, poskytuje dostatek zajímavých míst, která stojí za to svou nohou zde vkročit. Jsou to místa, kam můžete vyrazit na výlet, aniž by vám to zabralo celý den a přítom získat plno nových zážitků i fotografií do rodinného alba. Chyše je místem přátelských lidí, pro které je každý cizinec našinec.

Název města: K tomu jen vyjímečná a krátká poznámka. Asi by správně mělo být "TY" Chyše, ale 100% doložené to není a v Chyši stejně z 90% uslyšíte "TA" Chyše, takže si s tím hlavu nelamte ;) Toliko k názvu :)

Historie: První zmínky o Chyši se datují až do roku 1169, kdy byla vladyckým sídlem. V poslední čtvrtině 15. století byla Chyše opevněna Burianem z Gutštejna a patrně roku 1475 byla povýšena na město. V roce 2008 byl statut města Chyši navrácen, takže patří s 600 obyvateli k nejmenším městům u nás.

Zajímavosti: Největší dominantou Chyše je bezpochyby zámek Lažanských, který byl zásluhou manželů Lažanských zrekonstruován a po dlouhé době v roce 1999 opět zpřístupněn veřejnosti. Kdo navštíví zámek, tak jistě nemine zámecký pivovar, kam se v roce 2006 vrátilo po 74 letech vaření chyšského piva, jež posbíralo již několik ocenění po celé ČR. V Chyši lze spatřit též bývalý klášter karmelitánů s přilehlým pozdně gotickým klášterním kostelem Panny Marie Sněžné. Tyto památky teprve na svou obnovu čekají. Na vršku "Špičák" se tyčí raně barokní kostel Povýšení svatého Kříže pocházející z 2.pol. 17. století. Pod JZ stranou náměstí je patrný zbytek synagogy vystavěné r. 1848. Chyše je zasazená do klidného prostředí v krásné, členité krajině.

Kultura: Chyše se stává též místem dění kulturních a zábavných programů. V zámeckém parku a v prostorách zámku se pravidelně odehrávají koncerty předních umělců. U zámku se též každoročně setkávají milovníci unikátních automobilů, aby zde vystavili své nádherné vozy. V polovině srpna se již stal tradicí "Pivní maraton", kde účastníci spojí pohyb i ochutnávku několika druhů piv za doprovodu kulturního programu. Dostatek pohybu si lidé užijí i při každoročním konání pochodu Karla Čapka pořádaném poslední dubnovou sobotu.  Konají se zde také události "recesního" typu, jako je např. prvomájový průvod, kde nechybí ani dobové alegorické vozy i kostýmy, nebo se můžete též zúčastnit některé z atypických soutěží v podobě hodu polenem aj. v rámci Chyšského kulturního léta.