Aktivně odpočinout a zažít


Petrohrad

Nad názvem obce se jistě pozastaví každý, kdo zná jen tu větší a známější ruskou verzi. Do Ruska vás posílat nebudu, i když ten ruský Petrohrad je jistě krásné město. Při průjezdu obcí Petrohrad z Prahy směrem na K. Vary (nebo opačně) byste neřekli, že i zde se mohou skrývat zajímavé objekty hodné návštěvy, nebo přinejmenším pohledu. Teď mě napadá, jak ohromit např. kolegy: -"Čau, co víkend, byls někde?" -"Jo jasně, byli jsme s přítelkyní v Petrohradu." - :-0 (pohled kolegy) :-)

Zámek - Dominantní je zde určitě zdejší zámek postavený již v roce 1560 a držený od roku 1620 až do roku 1945 rodem Černínů z Chudenic. Zámek prošel za dobu své existence několika úpravami po rozsáhlých požárech. Objekt má dnes tři křídla na půdorysu podkovy, z nichž jedno křídlo se zachovalo v renesančním stylu a zbývající dvě v barokním. Zámek však není určen široké veřejnosti, neboť zde sídlí od roku 1952 psychiatrická léčebna. Více na www.plpetrohrad.cz

Zřícenina hradu Petršpurk - Z hradu založeného ve 14. století zůstaly pouze menší zbytky zdiva a terenní nerovnosti. Ovšem to neznamená, že toto místo nemá co nabídnout. Těšit se můžete na romantickou krajinu a výhled do okolí. Zbytky hradu naleznete na zalesněném ostrohu jižně nad obcí. Místo je přístupné i pro menší děti, nebo seniory. Vstupné zdarma.

Rozhledna Tobiášův vrch - Z Petršpurku je to kousek k další rozhledně, tentokrát moderního vzezření. V případě této ocelové rozhledny si však musíte výhled zasloužit výstupem po 137 schodech do výšky 50 m. Tím se vám naskytne výhled z mnohem větší výšky než na Petršpurku, takže dohlédnete až do Krušných hor, nebo na Rakovnickou pahorkatinu. Pokud chcete mít v jeden den zdoláno ještě více rozhleden, tak doporučuji zastávku v nedalekých Kryrech, nebo v Libyni u Lubence. Vstupné: 20,- dospělí; 10,- děti. Více na https://tobiasuvvrch.xf.cz, nebo na tel. 603 177 026.

Zřícenina hradu Šprymberk - Hrad na výběžku Vlčího kopce u osady Bílenec doložen roku 1381. Dochovány terenní relikty a nepatrné stopy zdiva.

Bývalý pivovar - Jedná se o historickou budovu a technickou památku z roku 1864.

Petrohradské skály - Žulové skály a roztroušené balvany jsou vyhlášenou boulderingovou oblastí.

Háj Petra Bezruče - Přírodní památka, parkově upravené smíšené porosty na žulových skalách.

V okolí Petrohradu jsou též rozesety do krajiny zachovalé opevnění ŘOP z roku 1937.

Pro zahnání hladu doporučuji návštěvu oblíbené pizzerie Gabbi. Kontakt: Tel.: 728031511.

Vzdálenost z Chyše do Petrohradu: 17 km (autem), 19 km (na kole)