Aktivně odpočinout a zažít


Poutní místo Skoky

dříve též Mariánské Skoky (německy Mariastock) jsou bývalá ves nacházející se 5 km západně od Žlutic nad Žlutickou přehradou. Kromě zbytků bývalého hostince se zde dochoval barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie z let 1736-38. Zdejší poutní obraz Panny Marie dal vzniknout známému úsloví "Panenko skákavá". Množství zázraků a vyléčených nemocí proslavilo toto místo natolik, že sem přicházelo přes 40.000 poutníků ročně a místo se stalo známým po celých Čechách. Skokám se tehdy též říkalo české Lourdy. V dnešní době se zde stále konají poutě 1. května a první neděli v červenci.

I dnes, při návštěvě tohoto místa, na mnohé působí příznivě síla tohoto místa. Žádný návštěvník by též neměl vynechat úchvatnou vyhlídku na údolí přehrady s vrchem Vladař v pozadí, která jen umocní kouzlo tohoto místa. Asi 1 km pod Skokami se nachází přehrada, kam je však vstup zakázán z důvodu 1. ochranného pásma.

Někoho může zaskočit překážka v podobě ohradníku na cestě sem (za obcí Polom), za kterou se může pást stádo krav s plemenným býkem. Pokud jedete autem, tak asi nikdo nemůže nic říct, když za sebou ohradu okamžitě zavřete a dál budete pokračovat opatrně po cestě cca 2 km (tak jako jiní).

Vzdálenost z Chyše: 18 km Z (na kole), 20 km (autem).
 

Odkazy a články:


Fotogalerie: Poutní místo Skoky

/album/fotogalerie-poutni-misto-skoky/skoky-kostel-l-jpg/
/album/fotogalerie-poutni-misto-skoky/skoky-vyhled-jpg/
/album/fotogalerie-poutni-misto-skoky/skoky-kostel-hostinec-jpg/

—————