Aktivně odpočinout a zažít


Rabštejn nad Střelou

Rabštejn nad Střelou - s 25 stálými obyvateli nejmenší historické městečko ve střední Evropě. I tak lze představit toto mimořádně zajímavé místo, ukryté uprostřed lesů, stranou hlavních cest, tím ale výčet zajímavostí rozhodně nekončí a pozornější jedinci si najdou téměř na každém kroku něco poutavého. Když už někdo zavítá do tohoto kraje, tak by měl Rabštejnu a okolí určitě věnovat část dne, ne-li celý. Tím by se dalo říct vše, ovšem rád vám představím Rabštejn více. Čím začít? Opravdu nelehká otázka. Co se týče historie, kterou má Rabštejn bohatou, a která se chrono/logicky nabízí jako úvod, tak té věnují celý odkaz (viz níže).

Rabštejn nad Střelou se nachází v přírodním parku Horní Střela, na hranici Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje, asi 7,5 km od Manětína a 13 km od Chyše. Najdete zde nebývalou koncentraci památek a přírodních krás. Cestou sem bude každému jasné, že Rabštejn je vlastně takový ostroh (vyvýšenina obklopená ze všech stran příkrými svahy), který téměř celý obtéká řeka Střela. Z pohledu orla (v mém případě ultralightu) se Rabštejn opravdu jeví jako nějaký vysoko čnící ostrov, který je dokola obtékán řekou. Hledám nějaký oslí můstek, jak bych přešel ke kamennému mostu přes řeku Střelu. Zkusím si tedy zahrát na kantora :) "Tak milé děti, jaký je nejstarší kamenný most v ČR víme že? Ano správně, je to most v Písku. A druhý nejstarší? Ne, není to Karlův most v Praze postavený v r. 1357, ale je to tento v Rabštejně (1335-1340)" :) Tak půjdeme dál směrem nahoru do městečka. Cestou mineme menší kapli a dál si jistě všimneme zbytků kamenných hradeb a bývalé hradní kamenné brány, kterou soudruzi malinko poupravili, aby otevřeli cestu nákladní dopravě, které byla brána malá. Míjíme zde zachovalé hrázděné i roubené stavení postavené např. na skále, nebo při krajích příkrých strání, jelikož poloha Rabštejna neumožňovala příliš rozpínání do okolí, jak již bylo zmíněno. Přicházíme na náměstíčko, kde kromě jiného můžeme spatřit památník T.G.Masaryka, domy lidové architektury, pokryté břidlící z místního bývalého lomu, nebo nově zrekonstruované muzeum na místě bývalé hospody. Odtud už to není daleko ke kostelu Panny Marie Sedmibolestné a k baroknímu zámku, ke kterému se dostaneme buď po schodech, nebo po silnici. Pokud se rozhodnete po silnici, tak než odbočíte vlevo k zámku, určitě vás vpravo přiláká krásný výhled do údolí Střely. Pohled na krásný zámek si budete moci vychutnat většinou pouze od brány zámku, jelikož veřejnosti je přístupný zatím omezeně, pokud nejste hosté, nebo svatebčané (prohlídky viz podokno "Zámek"). Podél kostela se dostaneme ke klášteru servitů, který je momentálně nevyužíván. Na nádvoří kláštera jsou již patrné zbytky hradu (jedna z věží), další z části hradu (věž) se nachází na kopci přes silnici, odkud je též celkem dobrý výhled. Pokud se vydáte dál po silnici a zahnete vlevo dolů k ranči, tak dojdete ke starému židovskému hřbitovu, který se díky úsilí několika dobrých lidí opravuje tak, aby vznikla co nejvěrnější představa, jak kdysi hřbitov vypadal v původním stavu. Když půjdete nahoru vpravo podél hřbitovní zdi, tak se napojíte na naučnou stezku a můžete se tudy dostat zpět dolu k mostu krásnou přírodní stezkou, vedoucí pod zámkem, nad řekou, bývalým lomem, nebo kolem starého mlýna.

Určitě doporučuji absolvovat celý cca 5 km okruh naučné stezky, kde se nabízí mj. nádherný pohled na Rabštejn z Hraběcí vyhlídky, cestou uvidíte mj. starý mlýn u řeky, bývalé břidlicové lomy pod zámkem, kamenný potok, nebo lehká opevnění z roku 1938, tzv. řopík, aj. Rabštejn je opravdu nádherné místo plné přírodních krás i pamětihodností a tak není divu, že přitáhlo již několik filmařů (např. Cesta z města, Cesta do lesa, Svatojánský věneček, atd.), Rabštejn si též vybrali dokonce i slavní Depeche Mode pro jeden svůj klip (viz odkaz níže). Ještě zmíním např. jez na řece, pár metrů nad mostem, který též mnohé očaruje.

Je dobré zmínit, že po krásné procházce jistě přijde vhod jedna z hospůdek, kde se dobře najíte a zaženete žízeň. Zkrátka, to musíte vidět a zažít.

Vzdálenost z Chyše: 13 km JV

https://www.rabstejnnadstrelou.cz/

https://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k


Fotogalerie: Rabštejn nad Střelou

/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/img-0059-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/p1260877-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/p1260922-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/sam-2865-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/sam-4616-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/sam-4618-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/sam-4620-jpg/
/album/fotogalerie-rabstejn-nad-strelou1/sam-4624-jpg/

—————