Aktivně odpočinout a zažít


Valeč

Historie: Valeč s necelými 400 obyvateli je též nevelké městečko, které ovšem díky bohaté historii může nabídnout nemalý výskyt pamětihodností, kterým jistě vévodí zdejší zámek. Valeč leží na úpatí JV části Doupovských hor ukryta mezi svahy a obklopena rozmanitou přírodou. Snad i proto se historici domnívají, že toto místo bylo osídleno dávno před tím, něž byla objevena první písemná zmínka o osídlení Valče roku 1358. Roku 1514 byla Valeč povýšena na městečko Vladislavem Jagelonským, o což se zasloužil tehdejší majitel panství Jakub z Vřesovic. Když roku 1570 koupil panství Kryštof Štampach ze Štampachu, začal posléze s výstavbou renesančního zámku, jehož podoba dnes není bohužel známa. Díky účasti ve Stavovském povstání musel Kryštof Štampach panství opustit a odejít ze země. Valeč poté roku 1623 koupila Barbora Štampachová z Poutnova. Zámek prošel výraznou změnou na přelomu 17. a 18. století za doby knížete Jana Kryštofa Kagera. Ten nechal renesanční zámek přestavět na čtvercový dvoupatrový barokní zámek a zároveň založil zámeckou zahradu, kterou vybavil teatronem (stavba v zámecké zahradě, sloužící jako hlediště), kaskádovou fontánou a sochami Matyáše Bernarda Brauna. J. K. Kager zde též nechal vystavit roku 1710-1728 kostel Nejsvětější Trojice. Před průčelím kostela též stojí sloup Nejsvětější Trojice K. M. Kaňky z roku 1725. Zámek byl pak ještě několikrát upravován, naposledy byl upraven v novobarokním stylu v letech 1895-1896. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a poté sloužil mj. jako dětský domov, než zámek postihl roku 1976 požár, který stavbu výrazně poškodil.

Pamětihodnosti: Ve Valči lze též spatřit např. budovu fary, letohrádek v zámecké zahradě, 27 zachovalých barokních plastik v prostorách zámeckého parku, stavby lidové architektury, kostel Narození sv. Jana Křtitele, kostel Panny Marie, zámecký skleník aj. Okolní krajina je též velmi působivá.

Součastnost: Dobrou zprávou je, že zámek i přilehlý rozsáhlý park díky neustálým pracem na jejich obnově od 90. let již dnes láká turisty svou krásou. Valeč je díky své architektonické bohatosti a jejich postupným opravám na dobré cestě, aby patřila mezi barokní skvosty západních Čech.

Kultura: Valeč je již po mnoho let dějištěm Slavnosti květů, které se odehrávají v polovině května. Své místo si zde našel i netradiční, avšak velmi oblíbený hudební festival Povaleč, který hostí své účastníky v blízkosti zámeckého parku vždy první víkend v srpnu.

 

www.stream.cz/toulky-karlovarskym-krajem/10026517-na-konci-cesty-valec-pozapomenuty-skvost-baroka?rss&dop-ab-variant=5&seq-no=1

Vzdálenost z Chyše: 10 km severně

Fotogalerie: Valeč

/album/fotogalerie-valec/valec-jpg/
/album/fotogalerie-valec/valec-i-jpg/

—————