Aktivně odpočinout a zažít


Žlutice

je město bohaté historie a kulturních památek. Bylo založeno během slovanské kolonizace, jako obchodní stanice na důležité cestě z Prahy do Chebu. První písemná zmínka o Žluticích pochází z roku 1186, kdy měly být majetkem kladrubského kláštera. V období renesance po roce 1515, kdy město zažívá období největšího rozmachu, vzniká ve Žluticích jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století,  Žlutický kancionál , jehož faksimile je uložena v městském muzeu. Kromě muzea zaměřeného zejména na husitskou historii, lze navštívit též zpřístupněnou část rozsáhlého středověkého podzemí, které se nachází pod Žluticemi, a které údajně mělo vést až k bývalému hradu Nevděk. Na samotném náměstí lze spatřit několik dalších památek (sloup nejsvětější trojice, kašna, zámecká brána a historické budovy). Cestou z náměstí dolů jistě nepřehlédnete jednu z dominant Žlutic, kostel sv. Petra a Pavla, který patří k nejcenějším stavebním památkám Karlovarska.

Okolí Žlutic vybízí k výletům do přírody (kterou jsou Žlutice obklopeny) po vyznačených stezkách (stezka za pověstí, stezka sovy Rozárky, aj.), nebo i mimo ně. Určitě není Žlutičáka, který by ještě nebyl na vrchu Nevděk (pro místní " na křížku"), který se tyčí nad Žluticemi a odkud je nádherný výhled na historickou část Žlutic a široké okolí. Kdo slyšel (např. v muzeu), že střed města je postaven do tvaru kalichu, tak odtud se přesvědčí o faktu. Výchozí body: za kolejema u nádraží, nebo od lávky přes Střelu v Mlýnské ulici.

Dalším oblíbeným cílem zejména cyklistů je hráz přehrady, kam vede klidná silnice podél řeky Střely kolem koupaliště a osadou Dolánky. Pokud ovšem chcete vidět vodní plochu, tak jedině z nějakého okolního kopce (např. na cyklotrase do Mostce, nebo nad hřbitovem Verušice, nebo též ve Skocích), jelikož přímo k vodní ploše vás vždy zastaví cedule - vstup zakázán. Cestu k přehradě si lze "zpestřit" pohledem, nebo "procházkou" po nejkratším železničním tunelu ve skále v ČR, který se ukrývá v lese nedaleko cesty.

Ve Žluticích se odehrávají tradiční kulturní události jako jsou např. Žlutické divadelní léto, VIVA LA MUSICA, atd.

Infocentrum: Po - So 10:00 - 12:00  13:00 - 17:00

Kontakt:         Tel.: 353 393 187

https://www.musz.cz/mesto.htm#nabidka

Vzdálenost z Chyše: 8 km


Fotogalerie: Žlutice

/album/fotogalerie-zlutice/a2014-12-25-14-38-01-jpg/
/album/fotogalerie-zlutice/cam00142-jpg/
/album/fotogalerie-zlutice/a2014-12-25-14-13-54-jpg1/
/album/fotogalerie-zlutice/img-1369-jpg/

—————