Aktivně odpočinout a zažít


Vrch Vladař

Stolová hora Vladař (693 m.n.m) je významnou dominantou v krajině. Není tedy divu, že již před 3000 lety tuto horu osídlili kmeny Keltů a vybudovali zde rozsáhlé keltské oppidum (komplex hradiště). V době, kdy Egyptu vládli faraonové (mj. i Tutanchámon), existovalo v západním koutě české kotliny dílo na svou dobu a zeměpisnou polohu vskutku fascinující. Hradiště Vladař bylo v době své největší slávy pulsujícím centrem regionu, kde žila a pracovala možná až tisícovka lidí. Z té doby se podařilo nalézt několik předmětů např. v podobě částí nádob, nástrojů atd. Strategickou polohu Vladaře využil i Jan Žižka s husity v listopadu 1421, kde se úspěšně bránil přesile vojsk plzeňského lanfrida. Po 3denním bránění se Žižkovi podařilo prolomit obležení a uniknout z hory, aby mohl úspěšně dokončit ústup do husitského Žatce. Tábořiště zde např. našlo i švédské vojsko generála Bannera.

Přítomnost produktů sopečných explozí, zrn usazených hornin sopečného původu (pyroklastik) a také výrazná magnetometrická anomálie jsou důkazem, že vrch Vladař je pozůstatkem sopky. Zvláštností vrchu je malé rašelinné jezírko bez přítoku, které v dobách prehistorického osídlení sloužilo jako zásobárna vody.

Kolem Vladaře a na Vladař vede několik stezek doplněných o informativní tabule. Někomu může činit orientace na vrchu problémy. Např. z ohlasů víme, že ne každý dojde až k vyhlídce na východní straně hory a za vyhlídku milně považují jiná místa, odkud je částečný výhled do okolí.

(Pomůcka: nebyli jste u lavičky = nebyli jste na vyhlídce)

(Doporučení: asi 200 m vlevo od lavičky, po horizontu dojdete též na místo, odkud je pěkný výhled na severní stranu /Doupovské hory, Protivec/ a v zimních měsících částečně i na Chyši)

Vzdálenost z Chyše: 6,5 km (pěšky, kolo), 6 km (autem + 1,5 km pěšky, popř. 4 km okruh)

Fotogalerie: Vrch Vladař

/album/fotogalerie-vrch-vladar/img-6607-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-2-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-3-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-4-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-5-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-6-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-7-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-8-jpg/
/album/fotogalerie-vrch-vladar/vladar-9-jpg/

—————