Aktivně odpočinout a zažít


 Zámek Lažanských Chyše

Když v roce 1996 kupovali zámek manželé Lažanští, byl zámek již nějakou dobu opuštěný, což se též neblaze podepsalo na už tak špatném stavu. Téměř ihned započaly stavební práce, nezbytné pro záchranu zámku. Výsledkem je tato nádherně opravená památka, která každoročně přitahuje více a více turistů. Rovněž rozsáhlý zámecký park prošel nezbytnými úpravami, které parku nesmírně prospěly.

Rod Lažanských vlastní zámek od roku 1766, kdy jej získal v dražbě hrabě Prokop Lažanský z Bukové. Tímto byla sloučena velká panství - Chyše, Manětín, Rabštejn. Za éry Prokopa III. Lažanského došlo roku 1856-58 k rozsáhlé přestavbě zámku do tudorovského novogotického stylu, čímž zámek dostal vnější podobu, kterou můžeme obdivovat i dnes. V roce 1917 přivedl do Chyší tehdejší majitel zámku hrabě JUDr. Vladimír Lažanský Karla Čapka, který zde měl působit jako vychovatel a učitel mladého Prokopa Lažanského. Zámek patřil Lažanským do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn a poslední majitel Prokop IV. Lažanský musel Chyši opustit.

Zámek byl po zestátnění zařazen do 2. památkové kategorie, takže se mu nedostávalo takové péče, jako se dostávalo památkám tzv. "ukazovacím". Postupně tu sídlilo ředitelství lesů a statků, zemědělské učiliště, od roku 1967 - 1989 zámek spadá pod správu ONV Most a zámek začal sloužit jako škola v přírodě pro děti z Mostecké uhelné pánve. V roce 1976 byl zámek vyklizen, aby na něm mohla začít nutná generální oprava, ke které však nedošlo, takže zámek od té doby chátral takovým způsobem, až došlo ke zřícení jednoho ze stropů vlivem zatékání vody.

Tento zámek se právem řadí mezi skvosty západních Čech. Jedním z důkazů může být i to, že z nejedněch úst návštěvníků zámku zazněla věta: "jak to že takový zámek není tak známý?". To se naštěstí, doufejme, postupně mění a zámek se stává čím dál více vyhledávaným cílem turistů.

 

Otevírací doba zámku Chyše

 

Duben: sobota, neděle, svátky 10 – 17 hodin

Květen, červen, září: úterý – neděle 10 – 17 hodin

Červenec, srpen: úterý – neděle 10 – 18 hodin

Říjen: sobota, neděle a svátky 10 – 17 hodin

 

www.chyse.com

www.zamek-chyse.cz

Články a jiné zajímavé odkazy

Poslechněte si zajímavý a velmi příjemný rozhovor s panem Vladimírem Lažanským, majitelem zámku, na Českém rozhlasu 2. 

Fotogalerie: Zámek Lažanských Chyše

/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/dum-008-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/cam00506-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/img-5316-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/klacek-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/zamek-chyse-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/kjhgf-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/lkopi-jpg/
/album/fotogalerie-zamek-lazanskych-chyse/snimek-077-jpg/

—————