Aktivně odpočinout a zažít


Jednodenní Střela

Řeka Střela protéká téměř celá nádhernou, nenarušenou přírodou. Mnohdy se zařezává a meandruje mezi strmými zalesněnými svahy. Její tok bývá celkem rychlý, možná tak vznikl i název řeky. Splutí vyžaduje vyšší hladinu vody, takže se dá sjet buďto při jarních oblevách, nebo po vydatnějších deštích, a nebo třetí neděli v září při Zamykání Střely, kdy se dá jet na vlně upouštějící přehrady. Jedná se o WW1+, takže by měl v lodi sedět už někdo zkušenější. Každý úsek má něco do sebe a každý úsek něčím překvapí i potěší.

Mezi Žluticemi (hráz) a Chyší (asi 15 km) je to hodně o řízení lodi. Řeka v tomto úseku hodně a ostře meandruje. Koryto řeky je zde stále ještě dosti úzké a navíc zúžené o převislé větve stromů. Některé větve i stromy mohou bránit proplutí, i když se řeka celkem pravidelně čistí. O dostatek peřejí není nouze a řeka je v tomto úseku rychlá. Slyšel jsem názor, že kdo nejel Střelu ze Žlutic, tak nejel Střelu. Po splutí tohoto úseku jsem tento názor potvrdil :)

Čichořice - Rabštejn (asi 12 km) - Čichořice bývají nástupní místo pro celodenní výlet k Mladoticím. Začátek tohoto úseku stále dost meandruje, mohou zde být též napadané větve, či stromy a vidět jsou na poslední chvíli. Po chvíli se řeka malinko uklidňuje a meandry již nejsou tak ostré jako v předchozím úseku, i koryto se zde rozšiřuje. Všechny tři jezy jsou sjízdné. První jez: spíš středem; druhý jez: vpravo; třetí jez: středem v žlabu. V Rabštejně zaparkujte vpravo za mostem a skočte si na něco dobrého např. do Huberta.

Rabštejn - Mladotice (asi 18 km) - Hned kousek pod mostem je jez, který se dá splout spíš vlevo. Řeka Rabštejn jen tak neopouští, protože jej téměř celý obtéká. Takže lze spatřit z lodi např. zámek a bývalé břidlicové lomy ve výšce nad řekou. To se ještě stihnete pokochat. Pod Rabštejnem je pak krásný peřejovitý úsek v kamenném poli. Řeka zde opět nabírá na rychlosti a vyhýbání kamenům poskytuje nádherný prožitek z jízdy. Nevím, jestli se zde někdo stihne kochat v krásném kaňónu :) Pár km před Mladoticemi se opět pomalu začnou vyskytovat známky civilizace. To už je takové odpočinkové plutí po vlnkách. Před silničním mostem vpravo většinou končí výlet z Čichořic.

https://www.raft.cz/cechy/strela.aspx?ID_reky=95


Fotogalerie: Jednodenní Střela

/album/fotogalerie-jednodenni-strela/img-0033-jpg/
/album/fotogalerie-jednodenni-strela/img-0040-jpg/
/album/fotogalerie-jednodenni-strela/img-0049-jpg/
/album/fotogalerie-jednodenni-strela/img-0014-jpg/

—————